"Dit doet de exit van Pogacar: Van Aert haast verzekerd van revanche, veel renners die niet weten wat te doen"
© photonews
Een exit van Tadej Pogacar: neen, dat stond niet op ons lijstje met te verwachte zaken in de Vuelta. Het is wel hét wapenfeit van de dag. De opgave van Pogacar heeft immers een immense impact op de volledige Vuelta. We zetten alle gevolgen op een rijtje.
In de eerste plaats kijken we vanuit Belgisch oogpunt naar Wout van Aert. Na zijn derde plek in de zevende rit had hij aardig wat punten gesprokkeld: hij kwam met 104 punten bovenaan het puntenklassement te staan, met 2 punten meer dan Pogacar. De groene trui die Van Aert al droeg was nu ook echt van hem.
Er dook later een filmfragment op van achter het podium. Van Aert werd gepolst naar goede herinneringen als leider in het puntenklassement. "Unfinished business", was zijn antwoord. Dat was uiteraard een verwijzing naar de Vuelta van 2024. Na 15 ritten zat Van Aert toen al aan drie ritzeges en leidde hij in het puntenklassement met een voorsprong van 109 punten op Kaden Groves.
Van Aert pakt wellicht groen als hij op de fiets blijft
Het was quasi een zekerheid dat Van Aert met de groene trui naar huis zou gaan. De volgende dag kwam hij alleen zwaar ten val en was zijn Vuelta voorbij. Op voorwaarde dat hij deze keer wél veilig op de fiets blijft, zal hij van die unfinished business deze keer finished business maken en haalt hij zijn gram thuis. Met Pogacar valt zijn belangrijkste uitdager voor de puntentrui weg.
De eerste achtervolger in het puntenklassement is Matthew Brennan, de ploegmaat van Van Aert. Brennan heeft 67 punten, Van Aert heeft er inmiddels 124. Het is nog ongeveer twee weken koers, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat Visma-Lease a Bike dit nog een probleem laat worden.
Niemand voorbereid op deze klassementsstrijd
Uiteraard zijn er nog veel andere renners die door de opgave van Pogacar beïnvloed worden, niet in het minst de andere klassementsmannen. De GC-strijd ligt nu ineens compleet open en daar is niemand op voorbereid. Enric Mas staat prompt voor het eerst aan de leiding in een grote ronde, hoe zal hij daarmee omgaan? Is Gall klaar voor een plotse favorietenrol om een grote ronde op zijn palmares te zetten?
Dat is allemaal toch enorm twijfelachtig. Roglic krijgt wellicht nooit meer een betere kans om een grote ronde te winnen: wat doet dat met hem? Bovendien is het niet uitgesloten dat iemand uit de achtergrond nog een sprong maakt. Wellicht voelen heel wat klassementsrenners zich best oncomfortabel bij deze situatie en weten ze niet goed wat ze moeten doen.
UAE onthoofd zonder Pogacar
Dat laatste geldt wellicht voor heel UAE Team Emirates-XRG, dat compleet onthoofd is zonder het grote opperhoofd. Die ploeg is in grote ronden alleen maar gewend om voor het klassement te rijden. Het UAE uit de Vuelta van 2026 is al niet het beste UAE. Almeida is immers maar een schim van zichzelf. Het is misschien een goed moment om Vermaerke, die last heeft van een bezeerde rib, ook naar huis te laten gaan.